5 lingwistycznych ciekawostek o seksie

5 lingwistycznych ciekawostek o seksie

Zastanawiałeś się kiedyś co oznaczają słowa takie jak łechtaczka, penis, orgazm, seks. Skąd pochodzą? Jakie miały znaczenie w przeszłości? Oto kilka ciekawych informacji!

1. Słowo “łechtaczka” oznaczało…

dokładnie tyle co “boskie/takie jak boskie”. Łechtaczka, z greckiego clitoris, występuje jedynie u samic ssaków!

2. Słowo “penis” nie wiadomo…

skąd dokładnie pochodzi. Sugeruje się, że albo z łaciny i oznacza tyle co ogon, bądź ze staroangielskiego i jego pierwotnym znaczeniem było ‘potomstwo’.

3. Słowo “orgazm” wywodzi się…

ze starożytnej Greki i oznaczało “obrzęk”.

4. Słowo “sex” w znaczeniu

uprawiać seks, czyli innymi słowy odbyć stosunek funkcjonuje w potocznym języku od niedawna. Dopiero w 1929 użyto tego sformułowania, a bardziej rozpowszechniło się dopiero w latach 50 XX wieku. Wcześniej słowem sex określano po prostu płeć. Samo słowo wywodzi się od łacińskiego sexus, które oznaczało dosłownie “stan bycia albo kobietą albo mężczyzną”

5. Słowo “hymen”…

to inna nazwa błony dziewiczej, w dosłownym tłumaczeniu oznacza “welon, który otacza świątynie”. Nazwa ta wywodzi się ze starożytnej Grecji od imienia boga małżeństwa – Hymena.

Comments

comments

About Author

Karolina Piotrowska

Pomagam ludziom zrelaksować się i odpocząć. W spokoju zdecydowanie łatwiej jest zauważyć jak wiele mamy powodów do radości i zadowolenia. Z wykształcenia jestem psychologiem, szczególnie interesuje mnie neuropsychologia i seksuologia. Niezwykła więź między umysłem a ciałem oraz naszymi myślami i emocjami. Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną!

Related posts

X