Dlaczego warto rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Dlaczego warto rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Jakiś czas temu opisałam na facebooku sytuację z pociągowej edukacji seksualnej mojego syna. Opowieść brzmiała tak:

“Wczoraj jechałam z synami pociągiem. Nowoczesny, bezprzedziałowy pociąg. Długa trasa – ponad 5h.

Po jakiś 4h starszy zaczął robić inspekcję mojej torebki. Wyciąga tryumfalnie tampon z bocznej kieszeni i donośnym dziecięcym głosem pyta:
– co to?
Odrywam wzrok od młodszego i rzucam kontrolne spojrzenie.
Czuję na sobie wzrok przynajmniej 6 współpodróżujących
– tampon – spokojnie odpowiadam
Młody ogląda, obraca w palcach i kombinuje co to. Sprawdza czy mieści mu się do ucha – nie pasuje, więc pyta:
– do nosa
– do waginy – poprawiam
– mhmm – dalej obraca w palcach zaciekawiony – strzela się do waginy
– raczej wkłada się do waginy
– mhmmm – wrzucił tampon z powrotem do torby mrucząc pod nosem – nie mam waginy

Gdyby można było mierzyć poziom ciszy w pociągu daję rękę uciąć, że po tryumfalnym odkryciu tampona wzrosła o 100% 😉

#mamaseksuolog #edukacjaseksualna #podróżzdziećmi #wykorzystamtodoksiążki

I mimo tego, że zdecydowana większość osób zareagowała na ten wpis pozytywnie pojawiły się też głosy sprzeciwu na tyle niekulturalne, że aż usunięte z publicznej dyskusji. Właściwie za każdym razem, gdy na internetach pojawia się moja informacja o tym, że prowadzę szkolenie “rozwój seksualny małego dziecka” pojawiają się też głosy krytyki i oburzenia.

Chcę Ci dziś wyjaśnić dlaczego rozmawianie z dziećmi o seksie w sposób najbardziej naturalny jest istotne.  W tym celu, mierząc się z tremą i podstawami edycji video, przygotowałam dla Ciebie krótki film z trzema podstawowymi kwestiami. Zajmuje jedynie 5 min a myślę, że sporo wyjaśnia. Obejrzyj i daj mi znać jak Ci się spodobał.

Dlaczego rozmowa z dzieckiem o seksie jest ważna?

  1. pokazujesz swoją otwartość i akceptację – odpowiadając na z pozoru proste pytania sprawiasz, że Twoje dziecko rozwija w sobie pewność, iż można z Tobą porozmawiać o wszystkim. Jeśli w tym wczesnym etapie zaczniesz tworzyć mury w okolicy liceum zamienią się one w prawdziwą fortecę
  2. umożliwiasz dziecku samoakceptację – mówiąc prawdę o ciele, seksie i związkach umożliwiasz dziecku zbudowanie zdrowego poczucia własnej wartości i samoakceptacji. Dzięki temu, że dziecko wie, że każdy człowiek posiada ciało, jest wrażliwy, podatny na zranienia, ma swoje potrzeby wykazuje się większym zrozumieniem dla innych, ale też akceptuje procesy, których samo doświadcza.
  3. prewencja zaburzeń seksualnych – niestety, niektóre z zaburzeń seksualnych, na które cierpią dorośli mają swoją genezę w dzieciństwie. Restrykcyjne wychowanie, traktowanie seksu jako tabu, brak edukacji seksualnej predysponuje do takich trudności. Seks jest ważnym elementem szczęśliwego życia, jako rodzic zapewne nie chcesz, aby Twoje dzieci w przyszłości cierpiały z powodu braku odpowiedniej edukacji.

Zapraszam też na kurs “rozwój seksualny małego dziecka” – wirtualne szkolenie rusza już 09.02.2017 – osoby, które wykupią dostęp do nagrania wcześniej otrzymają specjalną ofertę cenową 🙂

Zapisz

Zapisz

Comments

comments

About Author

Karolina Piotrowska

Pomagam ludziom zrelaksować się i odpocząć. W spokoju zdecydowanie łatwiej jest zauważyć jak wiele mamy powodów do radości i zadowolenia. Z wykształcenia jestem psychologiem, szczególnie interesuje mnie neuropsychologia i seksuologia. Niezwykła więź między umysłem a ciałem oraz naszymi myślami i emocjami. Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną!

Related posts

X