Problem z byciem zrelaksowanym jest taki: wszyscy wiemy jak osiągnąć ten przyjemny stan, kiedy właśnie w nim jesteśmy, ale gdy czarne myśli krążą w naszej głowie, świat wydaje się zapadać i nie widać żadnego sposobu na poprawę sytuacji… kto wtedy potrafi z minuty na minutę odpuścić, usiąść wygodnie i po prostu się zrelaksować?
Być może powiesz NIKT…. ale to nie prawda. Rzeczywiście, w chwilach trudnych bardzo duża grupa ludzi pozostaje w spirali stresu i nakręca się, jednak są też osoby,które potrafią wtedy skorzystać z mocy relaksu. Osoby te można podzielić na trzy główne grupy, ale tak naprawdę, tylko jedna z tych grup wykorzystuje relaks optymalnie.
Pierwsza z nich to ludzie, którzy w chwilach bardzo trudnych robią krok w stronę relaksu bo poczują, że granica ich wytrzymałości psychicznej jest bardzo bliska (a podświadomie wiemy, że przekroczenie tej linii jest niebezpieczne na wielu płaszczyznach). Jest to poniekąd zachowanie zabezpieczające. Przykładem może być np. zapożyczenie się, by pojechać na urlop gdy wiemy, że zaraz stracimy pracę. Urlop przyniesie relaks i odpoczynek, które są potrzebne układowi nerwowemu do zachowania zdrowia i podjęcia później intensywnych działań w kierunku poszukiwania pracy.
Druga grupa ludzi ucieka w relaks, bo ilość trudności ich przytłoczy, a słowo ucieczka należy w tym przypadku potraktować dosłownie, łącznie ze wszystkimi konsekwencjami takiego zachowania. Nie da się uciec od życia. Niezałatwione z powodu nadmiaru stresu trudności, niepodjęte decyzje, odłożone na później plany – czas sam da rozwiązanie niektórym z tych sytuacji, jednak u ludzi posiadających ten schemat zachowania rodzi się przekonanie, że ich życie nie zależy od nich. Nie czują się odpowiednimi osobami do podejmowania wiążących decyzji, przez co później mają wrażenie, że „przegrywają życie”. Zachowanie takie ma rozmaite przyczyny, często jednak związane jest z lękiem oraz niskim poczuciem własnej wartości. Tymczasowo ludziom z tej grupy towarzyszy relaks i uczucie ulgi, jednak długofalowo narażają się na większy stres i poczucie rozczarowania.
Ostatnia grupa ludzi, którzy w sytuacji stresującej potrafi wycofać się i odnaleźć spokój to osoby, które mają doświadczenie w relaksowaniu się. Ludzie Ci w tych najtrudniejszych sytuacjach świadomie wchodzą w stan relaksu by poprzez odprężenie, przegrupowanie sił i spokojną analizę znaleźć optymalne rozwiązanie i powrócić do problemu z nową energią.
Trenowanie relaksu jest podobne do każdego innego rodzaju treningu. Wykonywane jest świadomie, z premedytacją, z utrzymywaniem przed oczami celu. Systematycznie a czasem też mozolnie i z potem na czole (kontrola własnych odruchów może być bowiem prawdziwie męcząca!). Podobnie jak w innych treningach również tutaj osoba ćwicząca napotyka przeszkody, pokonuje własne granice i opory.
ĆWICZENIE DLA CIEBIE…
Przypomnij sobie trzy stresujące sytuacje ze swojego życia i zastanów się, do której z czterech grup najbardziej pasowało Twoje ówczesne zachowanie:
- stresowałeś się więcej i mocniej, przekraczałeś własne granice, byle tylko rozwiązać zaistniałą sytuację
- w pewnym momencie po prostu odpuściłeś bo stwierdziłeś, że musisz zabezpieczyć siebie
- odpuściłeś, aby czas przyniósł rozwiązanie, uciekłeś od problemu, dałeś innym moc do rozwiązania tej sytuacji
- celowo skorzystałeś ze swoich zasobów relaksu, by następnie stawić czoła wyzwaniu
W zależności od tego, do której z grup się zaliczasz różne będą sposoby na działanie w chwilach zwiększonego stresu.
JAK ZNALEŹĆ RELAKS W STRESUJĄCEJ SYTUACJI
Jeśli jesteś jedyneczką, czyli do tej pory zwykle nakręcałeś się w stresie, naciskałeś mocniej i bardziej trudziłeś, aby osiągnąć cel sposobem na znalezienie relaksu w stresie jest rozpoczęcie treningu relaksu w codziennym życiu, czyli w chwilach, gdy próg stresu nie jest przekroczony.
Jeśli zaliczasz się do grupy drugiej, czyli respektujesz ograniczenia własnego ciała i umysłu, dajesz sobie prawo do stresu, ale też gdy jego poziom jest zbyt wysoki robisz krok w tył i stwierdzasz, że są rzeczy oraz sprawy ważniejsze, niż to, czym się aktualnie stresujesz sposobem na pracę będzie lepsze logiczne zrozumienie sytuacji, poznanie tego co stres robi dla ciała i umysłu oraz rozpoczęcie treningu relaksu.
Jeśli najbardziej pasuje do Ciebie zachowanie z grupy trzeciej, czyli ucieczka w relaks bądź ogólnie unikowe schematy działania najlepszą formą będzie przepracowanie tego modelu bezpośrednio z psychologiem lub terapeutą (stacjonarnie bądź via skype). Gdy zgłaszają się do mnie osoby reprezentujące ten schemat zachowania zwykle w czasie pierwszych sesji przyglądamy się myślom tej osoby. Wspólnie szukamy głębokich przekonań, które stoją za takim sposobem patrzenia na świat oraz działania. Pracujemy nad poczuciem własnej wartości oraz samooceny. Z czasem również wchodzimy w trening relaksu.
Jeśli z przyjemnością stwierdziłeś, że najbardziej pasujący do Ciebie jest punkt czwarty, czyli świadomie wykorzystujesz relaks by poprawić swoje życie pozostaje Ci pogratulować. W takim układzie pozostań przy swoim treningu relaksu, być może poszukaj nowych ciekawych ćwiczeń i wyzwań w tym zakresie.
[DISPLAY_ULTIMATE_PLUS]