Jesień z dzieckiem – TOP 10 zabaw na jesień

Jesień z dzieckiem – TOP 10 zabaw na jesień

Nie jestem typem człowieka, który lubi jesień. Ok, mgły i pomarańczowe liście na drzewach wyglądają uroczo… ale jak dla mnie mogłoby to trwać góra dwa tygodnie. Tymczasem trwa zwykle ponad 2 miesiące, co często sprawia, że i ja, i moje dzieci, doświadczamy jesiennej chandry.

O ile październik jest zwykle malowniczy i jeszcze jakoś dajemy radę, tak listopad często nas rozbraja. Dlatego też pierwszą przyjętą jesienną zasadą jest: SPRAWIAMY SOBIE DUŻO PRZYJEMNOŚCI, FRAJDY I UŚMIECHU.

Oto kilka aktywności i zabaw, które nam w tym pomagają.

Jesienne TOP 10 zabaw z dzieckiem

  1. Skakanie po kałużach i paplanie się w błocie – serio serio! A na dodatek rodzinnie, wszyscy i bez wyjątku. Dzieci mają z tego tyle samo frajdy co dorośli. Przyzwolenie sobie na szaleństwo, ubrudzenie się i doświadczanie takiego niecodziennego kontaktu z naturą sprawia, że zamiast myśleć o tym, że niestety przyszła jesień zaczynamy się cieszyć z pluchy.
  2. Jesienne weekendy to świetny czas na zabawy w kuchni. Mamy zasadę, że na weekend ciasto musi być 😉 a że samo się nie zrobi to zapraszam do pieczenia moich synów. Prywatnie dla mnie zaczęła to być rzeczywista zabawa od momentu, kiedy wewnętrznie pogodziłam się z tym, że po wspólnym pieczeniu czy gotowaniu kuchnia wymaga totalnego sprzątania.
  3. Zabawy z glutami – jestem mamą dwóch chłopaków, których nieustannie i ciągle tak samo mocno fascynuje kupa, dłubanie w nosie i inne wydzieliny z ciała. W związku z tym tworzenie glutów, czyli popularnych slime, jest tym co często ratuje nam jesienne wieczory. Mamy zestaw do slime (płyn do soczewek, soda oczyszczona, barwniki spożywcze, pianka do golenia, różne dodatki) i często tworzymy kolejne rodzaje gluta.
  4. Farby różnego rodzaju, malowanie na różnych powierzchniach – wydaje się, że malowanie to słaba i oklepana zabawa… ale tak jest moim zdaniem tylko wtedy, kiedy ciągle korzystasz z tej samej techniki. Farby otwierają nowe światy! Wystarczy, że tradycyjne farby plakatowe zmienimy na akrylowe; gdy zainspirujemy się nowymi technikami czy sposobami malowania. Wspólne malowanie z dziećmi na balkonie to jeden z naszych ulubionych sposobów spędzania czasu na świeżym powietrzu bez większej aktywności fizycznej 😉 na Instagramie, Pinterest oraz po prostu na blogach możecie znaleźć wiele inspiracji i opisów technik malarskich do przetestowania samemu. Dodatkowo u nas okazało się, że to wspólne malowanie jest wstępem do nauki… historii oraz historii sztuki!
  5. Imprezki, party time i świętowanie każdej drobnostki – nic tak nie cieszy oka jak masa światełek, świeczek i udekorowany dom. Jesienią więc świętujemy obficie i wszystko co się da. Halloween, Święto dziękczynienia (tak! kopiujemy tą amerykańską tradycję bo akurat przypada na listopad!), Święto Niepodległości, imieniny, urodziny, święto bez święta.
  6. Grzybobranie – po prostu lubimy chodzić po lesie i szukać grzybów.
  7. Puzzle rulezzzz – głównie dlatego, że kiedy dzieciaki się w nie wciągną po pewnym czasie ja mogę się wymiksować i zająć czymś innym. Ostatnio coraz lepiej im idzie też z puzzlami 3D, więc w sumie mogę kategorie puzzle rozszerzyć już do budowania modeli (aktualnie statku Santa Maria i tyranozaura)
  8. Wszelkiego rodzaju DIY – robimy więc sami dekoracje na wspomniane wyżej imprezy i święta. O tym czemu warto pobawić się w DIY samemu i z dziećmi pisałam TUTAJ.
  9. Oglądanie albumów ze zdjęciami i tworzenie nowych albumów – jesień to czas wspomnień, więc cieszymy się nimi. W dzisiejszym świecie robimy tak dużo zdjęć a tak mało z nich potem wywołujemy. Od 4 lat robimy rodzinnie albumy i fotoksiążki. Dzieciaki uwielbiają zarówno proces wklejania zdjęć do albumów, jak i późniejsze przeglądanie fotografii.
  10. Wspólne leniuchowanie – TAK! Czasami po prostu dajemy sobie prawo do tego, żeby nie robić prawie zupełnie NIC. Spędzamy dzień czy popołudnie w domu, pod kocem, oglądając rodzinny film albo na wspólnym czytaniu na głos książek.

Dzięki tym aktywnościom jesień mija nam zdecydowanie przyjemniej. Co jest Twoją ulubioną zabawą na długie jesienne wieczory?

Comments

comments

About Author

Karolina Piotrowska

Pomagam ludziom zrelaksować się i odpocząć. W spokoju zdecydowanie łatwiej jest zauważyć jak wiele mamy powodów do radości i zadowolenia. Z wykształcenia jestem psychologiem, szczególnie interesuje mnie neuropsychologia i seksuologia. Niezwykła więź między umysłem a ciałem oraz naszymi myślami i emocjami. Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną!

Related posts

X