Pierwsza wizyta u seksuologa: przydatne informacje

Pierwsza wizyta u seksuologa: przydatne informacje

Wpis o pierwszej wizycie u seksuologa pobił rekordy popularności na blogu. Dostałam kilka maili z pytaniami o szczegóły. Oto zbiorczy wpis w odpowiedziami na 3 najważniejsze pytania, które się pojawiły. Jeśli nadal nie znajdziecie tu odpowiedzi na swoje wątpliwości śmiało piszcie maile lub zostawiajcie komentarze.

Pytanie do seksuologa: co zabrać na pierwszą wizytę u seksuologa?

“Czy do gabinetu coś powinienem ze sobą zabrać?” Tomek

Drogi Tomku,

do psychologa-seksuologa raczej nie będzie Ci potrzebne nic poza wiedzą, którą posiadasz i odczuciami, które masz. Jeśli wcześniej byłeś leczony psychiatrycznie bądź miała miejsce diagnoza psychologiczna lub seksuologiczna możesz ją ze sobą zabrać – będzie to dla seksuologa cenna informacja.

Jeśli natomiast wybierasz się do lekarza seksuologa i posiadasz aktualne wyniki badań jak najbardziej warto je wziąć ze sobą.

Pytanie do seksuologa: jak się przygotować do wizyty u seksuologa?

“Myślę, że wybiorę się na wizytę do seksuologa. Jak powinnam się przygotować?” Marta

Droga Marto,

Po pierwsze gratuluję decyzji – pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy do zrobienia.
Podobnie jak w odpowiedzi udzielonej Tomkowi przygotowanie zależy od tego jakiego rodzaju specjalistę wybierzesz. Jeśli chcesz się wybrać do psychologa-seksuologa sugeruję abyś zastanowiła się nad tym o czym chcesz porozmawiać. Jeśli trudno przychodzi Ci zebranie myśli możesz je spisać na kartce – poczujesz się pewniej i zawsze będziesz mogła sprawdzić, czy powiedziałaś wszystko co chciałaś oraz czy zadałaś wszystkie nurtujące Cię pytania. Jeśli natomiast wybierasz się na wizytę do lekarza seksuologa warto pamiętać o odpowiednim zadbaniu o higienę (w tym higienę intymną), gdyż lekarz może chcieć wykonać badanie fizykalne (obejrzeć narządy rodne).

Pytanie do seksuologa: na wizytę u seksuologa przyjść samemu czy z partnerem?

“Nie wiem czy powinnam przyjść sama czy z partnerem. Myślę, że problem dotyczy nas obojga, ale on nie chce korzystać z żadnej pomocy. Co mam zrobić?” Dominika

Witaj Dominiko,

sytuacje związane z pożyciem seksualnym w trwałym związku zwykle dotyczą dwójki partnerów. Układ, w którym para przychodzi po konsultację jest więc dla specjalisty o tyle “wygodny”, że może poznać obie strony i spojrzenie na trudność każdej z nich.

Niestety, a może właśnie stety, aby praca z parą była możliwa i dawała efekty potrzebna jest rzeczywista wola zmiany i zaangażowanie obojga. Jak to mówią: z niewolnika nie ma pracownika. Tak więc nawet jeśli zmusisz partnera do wizyty jego niechęć do współpracy może i tak sabotować cały proces.

Dlatego rozważ czy nie udać się na wizytę u seksuologa samodzielnie, ale poinformuj partnera o tym, że zamierzasz odbyć takie spotkanie – bez względu na to, czy on zdecyduje się pójść z Tobą czy nie. Wtedy specjalista znając już Twoją konkretną trudność zasugeruje jaka forma współpracy będzie dla Was najlepsza, czy osoba partnera jest niezbędna do prowadzenia terapii czy też możesz pracować samodzielnie.

Mam nadzieję, że moje odpowiedzi wyczerpały Wasze wątpliwości. Jeśli dręczy Was coś jeszcze poniżej w łatwy sposób możecie zostawić komentarz z pytaniem 🙂

see you soon!

 

Comments

comments

About Author

Karolina Piotrowska

Pomagam ludziom zrelaksować się i odpocząć. W spokoju zdecydowanie łatwiej jest zauważyć jak wiele mamy powodów do radości i zadowolenia. Z wykształcenia jestem psychologiem, szczególnie interesuje mnie neuropsychologia i seksuologia. Niezwykła więź między umysłem a ciałem oraz naszymi myślami i emocjami. Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną!

Related posts

X