Planowanie rodziny i antykoncepcja naturalna

antykoncepcja naturalna

Planowanie rodziny i antykoncepcja naturalna

Czym się różni antykoncepcja naturalna od antykoncepcji?

Kiedyś było tak, że mężczyźni nosili spodnie, a kobiety mogły tylko gotować i rodzić dzieci. Nie zagłębiając się zbyt mocno w odmęty historii można powiedzieć, że był to jeden z powodów rozwoju ruchu feministycznego. Ewolucja tego ruchu oraz rewolucja, która się za jego sprawą dokonała, ustanowiła zupełnie nowe trendy i normy w życiu społecznym.

Znaczącą częścią tych zmian jest pozwolenie kobiecie na samodzielne, świadome dokonanie wyboru odnośnie macierzyństwa i zagwarantowanie praw seksualnych, w tym prawa do bezpiecznego współżycia i możliwości jego odmowy.

Odwzorowanie tych stosunkowo nowych idei widoczne jest zarówno w prawie polskim (zobacz nasze wyciągi z kodeksu karnego lub polska kartę praw ofiary) jak i w prawach międzynarodowych (zobacz Deklarację Praw Człowieka).

Dziś kobiety świadomie podejmują decyzje o założeniu rodziny, podobnie jak świadomie powinny mieć możliwość wybrania najlepszej dla ich potrzeb metody antykoncepcji. W swoim wyborze zaś nie powinny być okłamywane zafałszowanymi statystykami ani kuszone ideologicznymi doktrynami.

Warto również pamiętać, że według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) antykoncepcją są te metody, które nie wymagają od partnerów zaniechania współżycia. Dlatego zwrot „antykoncepcja naturalna” nie jest poprawny. Będziemy go jednak używać, ze względu na jego popularność, chociaż wypadałoby go zastąpić sformułowaniami takimi jak „świadome macierzyństwo” lub „planowanie rodziny”.

Antykoncepcja naturalna

Dużą popularnością cieszą się, zwłaszcza wśród kobiet mocno wierzących, tak zwane metody naturalne, które polegają głównie na obserwacji swojego ciała i rozpoznaniu momentu owulacji. Metody te zabezpieczają przed ciążą jeśli przez cały pierwszy okres cyklu, czyli w czasie dni potencjalnie płodnych, kobieta nie będzie współżyła. Pamiętaj jednak, że żywotność plemników jest bardzo długa, mówi się nawet o 5 dniach. Należy jednak pamiętać, że antykoncepcja naturalna wymaga:

  • bezwzględnego i bardzo ściśle uporządkowanego planu życia – nie jest przystosowana dla młodych dziewcząt, kobiet wchodzących w okres menopauzy, kobiet karmiących piersią (mimo że wydzielane hormony hamują owulacje, ryzyko zajścia w ciąże jest bardzo wysokie), osób z tendencjami do picia alkoholu lub palenia papierosów
  • codziennych obserwacji i ciągłej ostrożności – musisz mieć świadomość, że metody naturalne będą skuteczne tylko przy odpowiednio dużym zaangażowaniu w obserwację i okresowej wstrzemięźliwości od kontaktów seksualnych w okresach potencjalnie płodnych
  • dobrego poznania własnego ciała – nie jest to metoda dla kobiet z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi, często zapadającymi na różne infekcje lub choroby

Przy stosowaniu metod naturalnych należy również BEZWZGLĘDNIE pamiętać, że STOSUNEK PRZERYWANY NIE JEST METODĄ ANTYKONCEPCJI !

Decydując się na naturalną antykoncepcje masz do wyboru kilka metod. Najlepiej stosować kilka z nich jednocześnie, gdyż wskaźnik Pearl’a dla naturalnej antykoncepcji jest bardzo wysoki i sięga od 2 do 20* ( w zależności od prawidłowego zrozumienia danej metody)

  • metoda obserwacji śluzu

W tej metodzie kobieta musi obserwować wydzielany śluz, jest on głównym wskaźnikiem mówiącym o tym w jakim okresie cyklu jesteś.

  • w fazie okołoowulacyjnej (czyli tuż przed i tuż po jajeczkowaniu) – śluz jest lepki i wodnisty, jest go zdecydowanie najwięcej
  • po owoulacji – śluz staje się mętny, trochę białawy, nie jest już tak lepki

Poważnym problemem może być błędna interpretacja śluzu, a co za tym idzie dni płodnych i niepłodnych. Metoda ta ma bardzo wysoki wskaźnik Pearl’a od 1 do 40.

  • metoda termiczna

polega na codziennym mierzeniu temperatury ciała. Ważne aby temperaturę mierzyć zawsze o tej samej porze i w ten sam sposób (czyli zawsze w ustach albo zawsze w pochwie).Wyniki pomiarów najlepiej jest zapisywać w specjalnie do tego przygotowanym kalendarzu.

Zazwyczaj w czasie pierwszej połowie cyklu temperatura ciała jest normalna, czyli wynosi 36,6^C. Przed owulacją spada nawet do 36,3^C. W drugiej połowie cyklu temperatura podnosi się nawet do 37^C.

Zmiany temperatury spowodowane są zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiety. U niektórych kobiet zmiany te są tak minimalne, że trudno będzie za pomocą tej metody zinterpretować, w której fazie cyklu obecnie się znajduje. Z pomocą przychodzi tutaj medycyna – w każdej aptece, bez recepty, można dostać tak zwane testery, które sprawdzą zawartość hormonów we krwi i pozwolą na dokładną interpretacje fazy cyklu.

Najlepiej jest stosować metodę termiczną i objawową razem – wtedy oboje partnerzy biorą na siebie odpowiedzialność za podjętą decyzję o stosowaniu „antykoncepcji naturalnej”

  • wskaźnik Pearl’a określa skuteczność danej metody antykoncepcyjnej, im wskaźnik niższy tym dana metoda jest pewniejsza, np. wskaźnik 0,04 przy tabletkach hormonalnych oznacza prawie zerowe ryzyko zajścia w ciążę, a wskaźnik 20 przy metodach naturalnych oznaczać będzie prawie 20% ryzyko zajścia w ciąże.

 

BIBLIOGRAFIA:
”Jak uniknąć ciąży – Poradnik antykoncepcji” dr. n med. Grzegorz Południewski, Olena Skwiecińska
dane statystyczne pobrane ze stron WHO

About Author

Karolina Piotrowska

Pomagam ludziom zrelaksować się i odpocząć. W spokoju zdecydowanie łatwiej jest zauważyć jak wiele mamy powodów do radości i zadowolenia. Z wykształcenia jestem psychologiem, szczególnie interesuje mnie neuropsychologia i seksuologia. Niezwykła więź między umysłem a ciałem oraz naszymi myślami i emocjami. Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną!

Related posts