Seks w ciąży – zakaz wstępu do środka

Seks w ciąży – zakaz wstępu do środka

Dzisiaj jasne jest już, że w większości zdrowo przebiegających ciąż seks jest naturalny, a nawet wskazany. Właściwie każdy portal parentingowy ma dział dotyczący tego co można, a czego lepiej unikać w łóżku w okresie ciąży. Jednak co się dzieje, gdy na wizycie u lekarza padają słowa „od dziś proszę zrezygnować ze współżycia.”
Seks jest potrzebny, ale…

Jak wiemy seks jest nam potrzebny – przynosi radość, bliskość i poczucie przynależności. W okresie ciąży dodatkowo daje kobietom świadomość tego, że ciągle są atrakcyjne dla swoich partnerów. Dlatego, kiedy lekarz prowadzący ciążę nakłada embargo na łóżkowe przyjemności śmiało zapytaj dlaczego, i jak długo ten zakaz potrwa.

Najczęściej spotykane przyczyny zakazu współżycia to:

przodujące łożysko – jest ono wrażliwe na bodźce, zakrywa szyjkę macicy, a każda jego stymulacja może spowodować krwawienie. czasem łożysko cofa się, jednak najprawdopodobniej zakaz seksu będzie obowiązywał do końca trwania ciąży.
infekcje dróg rodnych – pojawiające się zakażenia mogą wywołać stany niebezpieczne dla zdrowia dziecka, dlatego każdą infekcję w czasie ciąży należy leczyć pod kontrolą lekarza. Pocieszające jest to, że kiedy Ty i Twój partner przejdziecie leczenie zapewne będziecie mogli powrócić do miłosnych uniesień.
niewydolność szyjkowo-cieśniowa – ma miejsce, gdy szyjka zaczyna się rozwierać i nie jest w stanie utrzymać dziecka w macicy. Rozpoznanie tej dolegliwości skutkuje zwykle założeniem pessera – silikonowego krążka na szyjkę macicy.
przedwczesne skurcze bądź występujące krwawienia o nieznanym pochodzeniu – gdy jesteś w ciąży zagrożonej zakaz współżycia może obowiązywać do końca trwania ciąży

Zakaz seksu czy zakaz orgazmu?

Zawsze, gdy pada sformułowanie „zakaz współżycia” zapytaj się jasno i wyraźnie czy chodzi tylko o zakaz penetracji, czy też dotyczy to przeżywania orgazmów. Orgazm, któremu towarzyszą regularne skurcze macicy może być niewskazane w niektórych sytuacjach medycznych, jednak w innych może nie mieć większego znaczenia. Jeśli lekarz doprecyzuje, że chodzi mu jedynie o brak penetracji przed wami okres powrotu do pieszczot i rozwój sztuki miłosnej.

Nawet jeśli zakaz dotyczy orgazmu

Spędzanie intymnych chwil razem jest Wam teraz bardzo potrzebne. Bez względu na to czy może dojść do pełnego stosunku, czy możecie się jedynie pieścić bądź po prostu być ze sobą blisko nie rezygnujcie z łóżka. Przytulajcie się nago, masujcie się, opowiadajcie o swoich ciałach – to szczególny czas w życiu, kiedy transformacji ulega wszystko: ciało, emocje, potrzeby. Ważne, abyście nie zgubili się w tym okresie. Wspólne intymne chwile umocnią Wasz związek, są też okazją do poczucia radości i komfortu (którego kobiecie w ciąży może brakować).

Comments

comments

About Author

Karolina Piotrowska

Pomagam ludziom zrelaksować się i odpocząć. W spokoju zdecydowanie łatwiej jest zauważyć jak wiele mamy powodów do radości i zadowolenia. Z wykształcenia jestem psychologiem, szczególnie interesuje mnie neuropsychologia i seksuologia. Niezwykła więź między umysłem a ciałem oraz naszymi myślami i emocjami. Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną!

Related posts

X