Wkładka domaciczna – spirala – antykoncepcja

antykoncepcja wkładka spirala

Wkładka domaciczna – spirala – antykoncepcja

Antykoncepcja wewnątrzmaciczna jest bardzo popularną metodą zabezpieczenia się przed ciążą. Szacuje się, że w Polsce, co dziesiąta kobieta stosującą antykoncepcje wybiera właśnie tą metodę. Jest to niewątpliwie związane z faktem, iż wkładki domaciczne, zwane popularnie spiralami, mają bardzo wysoką skuteczność działania (wskaźnik Pearl’a wynosi od 0,3 do 2,0).

W tym momencie, na rynku najpopularniejsze są wkładki w kształcie litery T. Używa się albo tradycyjnych, miedzianych wkładek domacicznych lub bardziej nowoczesnych, uwalniających hormony (w tym przypadku wskaźnik Pearl’a wynosi zaledwie 0,1).

Wkładka domaciczna jest zakładana w gabinecie lekarza. W krajach zachodnich, wkładkę zazwyczaj zakłada się w miejscowym znieczuleniu. W Polsce najpopularniejszą praktyką jest wykonywanie zabiegu w trakcie miesiączki. Jeśli jednak wolisz do zabiegu zostać miejscowo znieczulona nie powinno być z tym żadnego problemu, po prostu poinformuj o tym swojego lekarza.

Lekarz umieszcza wkładkę w macicy pacjentki. Jest to zabieg niechirurgiczny, nie wiąże się z uszkodzeniami ciała. Lekarz umieszcza wkładkę w macicy poprzez pochwę.

JAK DZIAŁA WKŁADKA DOMACICZNA ?

Wkładka domaciczna:

  • utrudnia plemnikom zapłodnienie komórki jajowej
  • unieruchamia plemniki
  • zmienia strukturę śluzu w macicy, dzięki czemu zapłodniona komórka jajowa nie może się w nim zagnieździć
  • wydzielająca hormony wkładka domaciczna dodatkowo utrudnia zapłodnienie i ewentualne zagnieżdżenie się komórki jajowej w śluzie macicy

Głównie ze względu na fakt, iż wkładki domaciczne stosowane są również jako rodzaj antykoncepcji ratunkowej (po stosunku) pewna część kobiet stanowczo odmawia ich stosowania.

PRZECIWWSKAZANIA DO UŻYWANIA WKŁADKI DOMACICZNEJ

Wkładka domaciczna nie jest polecana dla wszystkich. Główne medyczne przeciwskazania to:

  • ostre stany zapalne w narządach rodnych
  • przewlekłe zapalenie przydatków
  • choroby serca, szczególnie zapalenia zastawek serca lub bajpasy
  • choroby lub infekcje osłabiające odporność organizmu, szczególnie infekcja wirusem HIV lub cukrzyca
  • zmiany w macicy, takie jak mięśniaki
  • wrodzone wady macicy

Nie poleca się również stosowania wkładek domacicznych kobietom, które jeszcze nie rodziły dzieci. Jest to raczej zapobiegliwość niż ścisły rygor, gdyż głównym powodem dla którego kobiety przed porodem nie powinny stosować wkładek są ewentualne komplikacje.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ :

  • wkładkę należy wybierać z lekarzem, który doradzi i rozwieje wszelkie wątpliwości
  • wkładka może wypaść, należy wtedy zgłosić się natychmiast do lekarza
  • jeśli pojawią się krwawienia międzymiesiączkowe, skurcze lub gorączka należy natychmiast zgłosić się do lekarza
  • przez pierwszy miesiąc po założeniu wkładki należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji
  Czy chroni przed wirusem HIV? Dostępność Okres przydatności Wskaźnik Pearl’a
WKŁADKA DOMACICZNA NIE Zakładana w gabinecie lekarskim, najczęściej podczas miesiączki lub w miejscowym znieczuleniu W zależności od wybranego rodzaju;

Nawet do 6 lat

Od 0,3 do 2

Najwięcej poczęć zdarza się w czasie pierwszego miesiąca po założeniu wkładki; w tym okresie warto stosować dodatkową metodą antykoncepcji

 

About Author

Karolina Piotrowska

Pomagam ludziom zrelaksować się i odpocząć. W spokoju zdecydowanie łatwiej jest zauważyć jak wiele mamy powodów do radości i zadowolenia. Z wykształcenia jestem psychologiem, szczególnie interesuje mnie neuropsychologia i seksuologia. Niezwykła więź między umysłem a ciałem oraz naszymi myślami i emocjami. Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną!

Related posts