Epidemia HIV/AIDS

Epidemia HIV/AIDS

Przed końcem 1985 roku w Europie i centralnej Azji zgłoszono 30 000 infekcji wirusem HIV. Przed końcem 2005 roku ponad 900 000 osób zostało zdiagnozowanych jako nosiciele wirusa HIV, a ok. 2 320 000 osób było HIV pozytywnych. Z tej liczby ponad 315 tys przeszło do AIDS a przynajmniej 180 tys zmarło z jego powodu.

Jak ustaliła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na rozwój epidemii w krajach Europy Wschodniej i Azji Centralnej bardzo duży wpływ ma zażywanie i nadużywanie narkotyków. Ponad 80% osób zarażonych wirusem HIV lub chorujących na AIDS w tym obszarze nie przekroczyło 30 roku życia.

Dlaczego HIV się rozsprzestrzenia

Na ciągłe rozprzestrzenianie się epidemii HIV/AIDS wpływ ma również nieprzestrzeganie praw człowieka, w tym szczególnie praw kobiet do bezpieczeństwa seksualnego i możliwości samodecydowania o swoim ciele i życiu seksualnym. „I nie chodzi tu wcale o prostytucje, ale raczej o podstawowych społecznych i ekonomicznych relacjach”*, gdzie seks jest wykorzystywany jako narzędzie dominacji nad kobietą. W wielu kulturach bowiem to do mężczyzny należy decyzji z kim, gdzie i w jaki sposób będzie odbywał stosunki seksualne. Kobiety w tej kwestii nie mają nic do powiedzenia.

W problem ten wpisują się również przypadki używania przemocy wobec kobiet widoczne we wszystkich kulturach, a zwłaszcza zmuszanie je siła i agresją do odbycia zbliżenia.

Niestety, ciągle bardzo duży procent osób zarażonych osób, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, winą za swoją chorobę może obarczyć własną nieodpowiedzialność. Stosunkowo niewiele osób przed podjęciem współżycia z nowym partnerem robi badania na obecność wirusa. Cieszy natomiast fakt, że coraz rzadziej ludzie z krajów rozwiniętych decydują się na przypadkowy stosunek płciowy bez zabezpieczenia.

Prewencja i edukacja

Dziś najważniejszym zadaniem WHO jest prewencja i edukacja. Mimo ze organizacja łoży na odkrycia naukowe wspierające produkcje nowych leków to za nadrzędny cel uważa się ograniczenie rozprzestrzeniającego się w ogromnym tempie wirusa. Drogą do osiągnięcia tego celu ma być edukacja, prezentacja bezpiecznych zachowań, propagowanie badań kontrolnych i używania prezerwatyw.

ZGONY SPOWODOWANE AIDS (liczba przypadków)*

2000 2001 2002 2003 2004
POLSKA 44 42 47 62 54

LICZBA WYKRYTYCH INFEKCJI WIRUSEM HIV*

2000 2001 2002 2003 2004
POLSKA 6747 7311 7885 8495 9151

 

 

Bibliografia:

Wszystkie dane przedstawione w artykule pochodzą ze stron Światowej Organizacji Zdrowia WHO ( www.who.int)

*dane pochodzą ze stron partnerów WHO (www.data.euro.who.int)

Comments

comments

About Author

Karolina Piotrowska

Pomagam ludziom zrelaksować się i odpocząć. W spokoju zdecydowanie łatwiej jest zauważyć jak wiele mamy powodów do radości i zadowolenia. Z wykształcenia jestem psychologiem, szczególnie interesuje mnie neuropsychologia i seksuologia. Niezwykła więź między umysłem a ciałem oraz naszymi myślami i emocjami. Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną!

Related posts

X