Masturbacja dziecięca

Masturbacja dziecięca

Masturbacja dziecięca, onanizm niemowlęcy – to terminy, które spędzają sen z powiek niejednego rodzica. W tym artykule odpowiem wam na najczęstsze pytania zadawane przez rodziców, a tyczące się masturbacji dziecięcej. Robię to, ponieważ ciągle dostaję pytania na ten temat i za każdym razem odsyłam was do darmowej, pierwszej lekcji z internetowego szkolenia, które ułożyłam, a które nosi tytuł „Moje dziecko się masturbuje” – nadal uważam, że warto się z tą lekcją zapoznać ? możesz to zrobić na dole tego artykułu ;).

Mity i fakty na temat masturbacji dziecięcej

Masturbacja dziecięca jest zachowaniem typowym. Występuje u dużej grupy dzieci. Zwykle nie prowadzi do żadnych konsekwencji zdrowotnych ani psychologicznych. Służy głównie poznaniu swojego ciała, zrozumieniu go. Uczy doświadczania przyjemności. Jest sposobem na dobodźcowanie się przy niewspółmiernym rozłożeniu bodźców sensorycznych.

Nie ma naukowych podstaw do tego, aby sądzić, że jest to zachowanie złe bądź szkodliwe. Nie mówi również nic o późniejszych preferencjach dziecka ani jakości jego/jej życia seksualnego. Natomiast zakazywanie masturbacji, straszenie, piętnowanie jest zachowaniem dorosłych, które może mieć poważne konsekwencje dla rozwoju seksualnego.

Czasem masturbacja jest zachowaniem służącym zaspokojeniu innych potrzeb, w takich sytuacjach sugerowana jest konsultacja ze specjalistą.

Moje dziecko ma rok, dwa lata, trzy, cztery i się masturbuje. Czy to normalne? – albo – czy to zboczone? 

Masturbacja jest naturalnym zachowaniem. Masturbują się dzieci w łonie matki, masturbują się zwierzęta, masturbują się ludzie w różnym wieku. Dziecko może odkrywać przyjemność płynącą z narządów płciowych w różnych okolicznościach i w różnym wieku. 
Zwykle masturbacja dziecięca pojawia się między 2 a 4 rokiem życia, jednak dość powszechne są sytuacje, w których kilku miesięczne dzieci odkrywają, że np. prężenie się w pasach w foteliku, ocieranie o kant stołu, bujanie na kucyku powoduje przyjemność. 

Moja córka się masturbuje! Wiedziałam, że chłopcy TO robią, ale dziewczynka?! 

Masturbacja jest zachowaniem naturalnym występującym zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ze względu na podejście do płci kobieca seksualność przez wieki była tłumiona, umniejszana i zawstydzana. W związku z tym widok czerpiącej przyjemność ze swojego ciała małej dziewczynki może szokować – ona jeszcze nie zna narzuconych na płeć norm i społecznych obwarowań. Miejmy nadzieję, że zbyt szybko ich nie pozna. 

Nie chce żeby moje dziecko się masturbowało

Jeśli tak jest to zastanów się jakie „dlaczego” się za tym kryje.
Na to stwierdzenie nie da się odpowiedzieć, ale można podrążyć i przyjrzeć się temu jakie myśli i przekonania oraz lęki kryją się za nim. Czy naprawdę chodzi o dziecięcą masturbację czy może jednak o coś innego, np. lęk przed oceną społeczną dziecka i Ciebie jako rodzica? albo lęk o to, że dziecko będzie zbyt wcześniej rozbudzone seksualnie? bądź silne przekonania religijne albo skojarzenie masturbacji z zachowaniami nałogowymi.

W tym przypadku zwykle bardziej potrzebna jest praca z rodzicem niż z dzieckiem. Dzieci są wspaniałymi nauczycielami i pokazują nam, dorosłym, z jakimi aspektami życia sobie nie radzimy; na przykład: jeśli ja się boję krzyku i w momencie, gdy ktoś krzyczy czuje się wmurowana, moje dziecko może zacząć krzyczeć często i głośno. Mogę mu wtedy tłumaczyć, że „tak się nie robi” ale też mogę pomyśleć „o ho, widzę jakąś część siebie w nowym świetle, dziecko mi pokazuje, że coś tu jest na rzeczy”.

Pani w przedszkolu się skarży

Sytuacja komplikuje się w grupie. Niestety nie wszystkie przedszkolanki mają wiedzę z zakresu rozwoju seksualnego dziecka i możliwych reakcji. W związku z tym spotykając dziecko, które się masturbuje są w kłopotliwym dla siebie położeniu. 

Pamiętaj, że Twoją rolą jest chronić dziecko, a nie przedszkolankę. Taki komunikat ze strony osoby zajmującej się dzieckiem może prowadzić do wzrostu niepokoju w rodzicu, i w efekcie do przełożenia napięcia na dziecko. Rozmowy z dzieckiem w wieku przedszkolnym, które mają czegoś zakazać będą raczej mało skuteczne.

To rolą dorosłych jest zrozumienie jaki jest cel zachowania, jakie potrzeby są przez nie zaspakajane i wprowadzenie nowych, innych form ekspresji. Zakazanie dziecku masturbacji zwykle jest po prostu nieskuteczne, a na dodatek nakłada na nie presję. Jeśli zachowanie powtarza się i ani rodzice, ani opiekunki nie wiedzą co zrobić należy skorzystać z pomocy psychologa-seksuologa.

Czy to kiedyś minie?

Hm, to zależy co mamy na myśli. 
Sama masturbacja jest zachowaniem naturalnym i prawdopodobnie będzie się przejawiać do końca życia (chyba, że jednostka przyjmie pewne normy, które jej tego zakazują). Natomiast masturbacja publiczna, na środku salonu, wśród gości, w szkole itp. zwykle mija w okolicach 6-7 roku życia, kiedy to dzieci zaczynają już przyswajać normy społeczne. Samo zachowanie wtedy na chwile może wygasać (tak zwana faza latencji seksualnej) i powrócić znowu w okresie dojrzewania płciowego – wtedy jednak zwykle już odbywa się za zamkniętymi drzwiami pokoju bądź łazienki.

Co mam zrobić, żeby on/ona przestał/a? Jak mam reagować jak dziecko się masturbuje?

Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od miejsca, czasu, sytuacji i kontekstu. Żeby lepiej zrozumieć różne rodzaje masturbacji dziecięcej zachęcam Cię do pobrania 1 lekcji z kursu „moje dziecko się masturbuje” – możliwość pobrania znajduje się poniżej tego paragrafu.

Zwykle na masturbację nie trzeba reagować. Są jednak też takie sytuacje, w których dziecko, które się masturbuje redukuje w ten sposób napięcie i masturbacja przestaje być naturalną formą poznawania ciała, dobodźcowywania organizmu a staje się narzędziem służącym zaspokojeniu innych potrzeb. W takich sytuacjach dobrze jest skorzystać z konsultacji (częścią kursu „mojego dziecko się masturbuje” również jest konsultacja via skype). Dopiero po zebraniu wywiadu, obserwacji, przebadaniu dziecka można ustalić dalszą ścieżkę postępowania.

Nie ma jednej, ogólnej formułki, która odpowiada na pytanie „co robić”, gdyż częścią prawidłowej odpowiedzi jest zrozumienie przyczyny, dla której dziecko sięga po masturbację.


About Author

Karolina Piotrowska

Pomagam ludziom zrelaksować się i odpocząć. W spokoju zdecydowanie łatwiej jest zauważyć jak wiele mamy powodów do radości i zadowolenia. Z wykształcenia jestem psychologiem, szczególnie interesuje mnie neuropsychologia i seksuologia. Niezwykła więź między umysłem a ciałem oraz naszymi myślami i emocjami. Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną!

Related posts