O granicach, potrzebach i komunikacji

O granicach, potrzebach i komunikacji

#rozmowazdzieckiem  – pod tym hashtagiem od dziś będą się pojawiać wpisy inspirowane rozmowami z moimi dziećmi. Więcej tego typu, krótkich i merytorycznych treści znajdziecie na Instagramie oraz Facebooku 😉

Rozmowa z dzieckiem

  • Mamo, a czy pokażesz mi jak się uprawia seks?
  • Nie kochanie, seks to intymna czynność i nie chciałabym, żeby ktoś poza moim kochankiem przyglądał mi się wtedy. 

Edukacja seksualna a granice

Jedną z rzeczy, której obawiają się rodzice w czasie rozmów czy pytań dziecka o seks to chronienie swoich granic prywatności i intymności. Na każdym z warsztatów, który prowadziłam zawsze podkreślam: drodzy rodzice, macie prawo do swoich granic. Seksualność to taki kawałek życia, który właśnie zaprasza nas do nazywania granic, opowiadania o nich, ale też do słuchania tego, jakie granice mają inni. 

Kiedy więc Twoje dziecko chce abyś zrobiła coś, co przekracza Twoje granice masz prawo powiedzieć NIE. Ważne jest jednak, aby to NIE było spokojne i wyjaśnione. Dziecko nie zna jeszcze zasad i norm społecznych. Kiedy pyta, robi to dlatego, że chce się dowiedzieć. Mówiąc NIE i wyjaśniając skąd się ono wzięło również zaspakajasz potrzebę rozwoju i dostarczasz wiedzy, chociaż nie robisz dokładnie tego o co dziecko poprosiło.

Naruszanie granic

Często problem, który mamy jeśli idzie o granice jest taki, że kiedy czujemy, że ktoś ich “dotyka” reagujemy bardzo “żywiołowo” – to trochę eufemizm, którego używam, aby nie powiedzieć, że reagujemy złością. Złość, jako wielka siła jest nam potrzebna do ochrony życia, do ochrony granic. Czasami nasze życie i przeszłe doświadczenia uczyły nas tego, że kiedy ktoś dotyka naszych granic często potem przekracza je bez pozwolenia. Wtedy łatwiej o taką “żywiołową” reakcję. 

Brak poszanowania granic własnych i cudzych to olbrzymi temat w seksuologii, ale też po prostu w naszym codziennym życiu. Temat, z którego wyrasta wiele konfliktów, żalu, strachu i złości. Dbanie o swoje granice i poszanowanie cudzych granic to umiejętność, taka sama jak kontrolowanie emocji, empatia czy opowiadanie historyjek. A to oznacza, że tej umiejętności można się nauczyć! Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko miało taką umiejętność dobrze opanowaną najlepszym sposobem jest oczywiście danie mu dobrego przykładu. To oznacza wprost: przyjrzyj się swoim granicom, nazwij je, zastanów się skąd się tam wzięły oraz jak  o nie dbasz. 

Jeśli spostrzegasz, że łatwo Ci o reakcję z kręgu żywiołowych, zastanów się przez chwilę skąd się ona wzięła? Od jak dawna tam jest? Czego bronisz w ten sposób? Co innego mogłabyś zrobić lub powiedzieć? 

Poznaj własne granice

Bycie w kontakcie ze swoimi granicami oznacza też codzienne sprawdzanie, gdzie aktualnie one przebiegają. Bo granice są nierozerwalnie związane z naszymi potrzebami, a tym samym są w pewien sposób elastyczne. 

Dla przykładu: czasem mogę nie mieć nic przeciwko, a nawet czerpać przyjemność z późno-wieczornych rozmów z moimi dziećmi. Są jednak takie dni, w które pracuję bardzo dużo i wtedy nie mam już siły fizycznej i psychicznej, aby prowadzić takie rozmowy. Jeśli wszyscy są przyzwyczajeni do tego, że “wieczorami się rozmawia”, a ja nie zwrócę uwagi na moją potrzebę odpoczynku i wynikającą z niej granicę, może dojść do spięcia albo kłótni. Jeśli jednak będę w kontakcie ze sobą i pozwolę sobie na powiedzenie “dzisiaj jestem zmęczona i chcę położyć się spać” przedstawię jasno moje stanowisko jednocześnie nie doprowadzając do zaistnienia trudnej dla wszystkich sytuacji. 

W istocie: bycie w kontakcie ze swoimi potrzebami i świadomość swoich granic jest tym, co w znaczący sposób ułatwia nasze relacje z innymi ludźmi i z samym sobą. 

About Author

Karolina Piotrowska

Pomagam ludziom zrelaksować się i odpocząć. W spokoju zdecydowanie łatwiej jest zauważyć jak wiele mamy powodów do radości i zadowolenia. Z wykształcenia jestem psychologiem, szczególnie interesuje mnie neuropsychologia i seksuologia. Niezwykła więź między umysłem a ciałem oraz naszymi myślami i emocjami. Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną!

Related posts