Osłabienie libido – obniżenie lub zanik pożądania

Osłabienie libido – obniżenie lub zanik pożądania

Zaburzenia pożądania pod postacią osłabienia libido to jedna z najczęściej zgłaszanych trudności seksuologicznych. Przytrafia się w różnych okresach życia, czasem bez widocznej wyraźnej przyczyny.  Zaburzenia pożądania mogą przybrać formę skarajności: zbyt wysokiego lub zbyt niskiego popędu płciowego lub specyficznych form popędu.
 
W tym artykule opisuję sytuację, w której jedne z partnerów zgłasza trudność polegającą na zaniku bądź niskim poziomie pożądania. Osoby takie mówią często
 
„dla mnie seks mógłby nie istnieć” albo „w ogóle nie mam takich potrzeb”.
 
Zwykle trafiają do gabinetu seksuologicznego nie dlatego, że same czują chęć na uprawianie seksu, a dlatego, że rozumieją, iż z powodu ich poziomu libido cierpi ich partner/ka.
 

Jak się objawiają zaburzenia pożądania związane z zanikiem/osłabieniem libido?

 
Zaburzenia pożądania zwykle objawiają się niechęcią do zbliżeń seksualnych, ale czasem tyczą się nie tylko samego współżycia. Osoba cierpiąca na zaburzenia libido może nie mieć ochoty,unikać bądź nie pozwalać na przytulanie, pocałunki, rozmowy o erotycznym podtekście. Czasem jest to wynikiem nie tyle braku potrzeby bliskości fizycznej co obawą, że jeśli zgodzą się na pewną formę bliskości ich partner/ka odczyta to jako zgodę bądź zaproszenie również do współżycia.
 
Osoby z osłabieniem libido nie czują pociągu seksualnego. Nie mają ochoty na współżycie, nie myślą o seksie, nie mają fantazji seksualnych, erotycznych snów, raczej się nie masturbują, nie zwracają uwagi na innych ludzi w kontekście erotycznym (czytaj: nikt ich nie pociąga seksualnie) lub doświadczają znacznego spadku w częstotliwości odczuwania pociągu seksualnego (czytaj: może istnieć bodziec, który sprawia, że odczuwają pożądanie, jednak zdarza się to rzadko bądź intensywność pożądania jest zdecydowanie niższa niż to miało miejsce przed okresem choroby).
 

Osłabienie libido jako objaw innej choroby

 
Zanim zdiagnozujemy zaburzenia libido należy mieć pewność, że z ciałem pacjenta wszystko jest w porządku. Dlatego zawsze należy wykonać odpowiednie testy z krwi i skonsultować się z lekarzem. Zaburzenia pożądania często towarzyszą takim chorobom jak:
W takich sytuacjach najpierw polecane jest zajęcie się problemem pierwotnym, a dopiero później jego następstwami pod postacią zaniku/osłabienia libido. Wyjątkiem są zaburzenia nastroju, w których praca nad libido jest ważnym elementem poprawy ogólnego funkcjonowania.
 
Warto tu również dodać, że chociaż przyczyna pierwotna może zostać usunięta, np. gospodarka hormonalna zostać wyregulowane nie musi to oznaczać, że pożądanie wróci automatycznie i samoczynnie do poziomu sprzed okresu choroby. Niestety często również w takich sytuacjach potrzebna jest terapia seksuologiczna.
 

Zanik / osłabienie libido – kiedy i kogo dotyczą najczęściej

 
Zaburzenia pożądania pojawić się mogą w każdym momencie życia, są jednak specyficzne momenty w całym życiu gdy spodziewamy się osłabienie popędu seksualnego. Do okresów takich należy:
  • I trymestr ciąży,
  • pierwsze 3 do 6 miesięcy życia dziecka (bądź pierwsze 3 do 6 miesięcy po adopcji dziecka) – przeczytaj więcej o tym okresie w tym artykule,
  • czas choroby i pierwszy etap rekonwalescencji,
  • okres menopauzy i andropauzy.
 
Mitem jest twierdzenie, że zaniki libido nie dotyczą mężczyzn! Ostatnio właśnie wśród mężczyzn notuje się bardzo wiele przypadków zaniku popędu seksualnego. Dla wielu panów przypadłość ta jest wyjątkowo wstydliwa, gdyż kłóci się z popularnym mitem o tym, że mężczyźnie zawsze się chce seksu.
 

Zanik lub osłabienie libido – co z nimi zrobić?

Wiele osób czeka na cud i myśli, że osłabienie libido minie samoczynnie. Niestety zwykle zaburzenia libido nie ustępują spontanicznie, chyba że związana jest z tym zmiana partnera seksualnego. Jeśli więc osoby doświadczające zaniku lub osłabienia popędu seksualnego chcą utrzymać trwającą relację ważne jest, aby poszukały fachowej pomocy!
 
Terapia seksuologiczna – psychoterapia dotycząca trudności seksuologicznych – w przypadku osłabienia libido jest jedynym możliwym sposobem postępowania. Nie ma leków, które byłyby w stanie sprawić, że człowiek poczuje potrzebę seksualną – co więcej, popularne leki pozwalające mężczyznom utrzymać erekcję nie zadziałają u panów, którzy zmagają się nie tyle z zaburzeniami erekcji co z zaburzeniami popędu seksualnego.
 

Jak przebiega terapia zaniku/osłabienia libido?

 
Różne szkoły terapeutyczne będą podchodziły do tej trudności w różny sposób. Jako osoba szkoląca się i pracująca w nurcie poznawczo-behawioralnym zawsze skupiam się na tym, by w ramach terapii towarzyszyć moim klientom w realizacji ich celów. Pokazuję im różnego rodzaju techniki i ćwiczenia, które pozwalają im ten cel osiągnąć. Terapia opiera się zawsze na rozmowie, ale jej ważnym elementem są też zadania, które pacjent wykonuje samodzielnie w domu.
 
POBIERZ ZA DARMO listę badań do wykonania w sytuacji, gdy doświadczasz osłabienia poziomu libido! 
 
 
 
Jeśli podejrzewasz, że cierpisz z powodu osłabienia libido serdecznie zapraszam Cię na Akademię Seksualnej Mamy. W ramach tego warsztatu online uczę kobiety jak na nowo znaleźć połączenie ze swoim Seksualnym Ja. 

Pobierz DEMO szkolenia Akademia Seksualnej Mamy

 

Libido, pożądanie – seksuolog opowiada

 
Co jeszcze warto wiedzieć o zaburzeniach libido? Temat pożądania i libido jest bardzo szerokim zagadnieniem. W związku z tym spodziewamy się, każdy człowiek w czasie swojego życia doświadczy zarówno naturalnego osłabienia pożądania, jak i okresów jego wzrostu.
 
Jeśli niepokoi Cię Twoje libido warto skonsultować się z seksuologiem! Zapraszam Cię do konsultacji online, na darmowe WYZWANIA na moich mediach społecznościowych i na Akademię Seksualnej Mamy.
 

Tutaj dowiesz się jeszcze więcej o libido i pożądaniu:

About Author

Karolina Piotrowska

Pomagam ludziom zrelaksować się i odpocząć. W spokoju zdecydowanie łatwiej jest zauważyć jak wiele mamy powodów do radości i zadowolenia. Z wykształcenia jestem psychologiem, szczególnie interesuje mnie neuropsychologia i seksuologia. Niezwykła więź między umysłem a ciałem oraz naszymi myślami i emocjami. Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną!

Related posts