Seks po porodzie – ile należy odczekać?

Seks po porodzie – ile należy odczekać?

Rodziłam naturalnie bez nacięcia, kiedy mogę zacząć współżycie? Będę miała cesarskie ciecie, czy również muszę czekać 6 tygodni po porodzie do pierwszego stosunku?Miałam nacięcie kiedy bez obaw mogę znów uprawiać seks?

Pytanie o to kiedy po narodzinach dziecka można znów wrócić do seksualnej sprawności jest jednym z najczęściej pojawiających się pytań na forach młodych mam. Z jednej strony to świetnie, że libido nie gaśnie i kobiety mają ochotę na doświadczanie cielesnej bliskości i przyjemności. Z drugiej, jest to też trochę niepokojące – czy lekarz nie udzielił takich informacji?

Zalecany czas seksualnej abstynencji wynosi 6 tygodni i jest niezależny od sposobu, w który kobieta urodziła, czyli tyczy się zarówno kobiet po cesarskim cięciu, jak i tych, które urodziły drogami natury. W niektórych przypadkach okres ten może się wydłużyć do 8 bądź nawet 10 tygodni, w zależności od tego jak postępuje proces gojenia się tkanek krocza lub blizny po cięciu. Bardzo rzadko czas ten bywa skracany.

Krótszy okres wstrzemięźliwości seksualnej tyczyć się może tych kobiet, które urodziły fizjologicznie, bez żadnego pęknięcia kanału rodnego a lochia (poporodowe wydzieliny składające się z tkanek i krwi) nie jest już wydzielana od przeszło tygodnia. W takiej sytuacji warto zwrócić się do lekarza z pytaniem czy można już rozpocząć współżycie.

Dlaczego na seks po porodzie trzeba poczekać?

Poród, bez względu na jego rodzaj, jest doświadczeniem intensywnym emocjonalnie i fizycznie. Ciało kobiety przechodzi przez szereg procesów hormonalnych, rany i otarcia goją się, trwa rekonwalescencja i adaptacja do nowego życia. Przede wszystkim zaś po dziewięciu miesiącach bycia w ciąży macica jest znów pusta. W praktyce oznacza to tyle, że teraz musi się obkurczyć – czyli wrócić do wymiarów sprzed ciąży. Ponad to miejsce, w którym znajdowało się łożysko jest bardzo podatne na infekcje i zarażenia, dlatego w okresie połogu nie wolno używać tamponów ani wkładać innych obiektów do pochwy (by uniknąć ewentualnego zarażenia).

Przez 6 tygodni po porodzie unikaj

  • współżycie, stosunek pochwowy – daj sobie czas na dojście do siebie, wygojenie się ran, obkurczenie macicy
  • przyjmowania seksu oralnego – znów ze względu na ryzyko przenoszenia bakterii i ewentualnych infekcji seks oralny przez 6 tygodni po porodzie nie jest wskazany
  • seks analny – w tym okresie za duży napór na tkanki krocza może nie być przyjemny, poza tym część kobiet uskarża się na hemoroidy
  • stymulacja manulana, masturbacja, zabawki erotyczne – ze względu na delikatne tkanki po porodzie oraz ryzyko infekcji nie zaleca się wprowadzania do pochwy żadnych przedmiotów ani palców

Nie ma się gdzie spieszyć…

Jeśli czujesz, że brakuje Ci bliskości z partnerem wykorzystaj czas wstrzemięźliwości na budowanie relacji i więzi. W tym okresie intymność przybierać może formę pocałunków, przytuleń, masaży. Nie są to czynności stricte seksualne, ale zapewniają poczucie miłości, przyjemność oraz powodują wyrzut endorfin.

Również sam fakt tego, że macie ochotę na zbliżenie, ale jeszcze nie wolno Wam się współżyć może wnieść odrobinę erotyzmu i pikanterii. Potraktowanie tego jak gry, zabawy czy etapu kuszenia bądź uwodzenia może zmienić Wasze podejście do tematu i sprawić, że rozwiniecie się jako kochankowie.

 

.

About Author

Karolina Piotrowska

Pomagam ludziom zrelaksować się i odpocząć. W spokoju zdecydowanie łatwiej jest zauważyć jak wiele mamy powodów do radości i zadowolenia. Z wykształcenia jestem psychologiem, szczególnie interesuje mnie neuropsychologia i seksuologia. Niezwykła więź między umysłem a ciałem oraz naszymi myślami i emocjami. Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną!

Related posts