Od kiedy i do kiedy można uprawiać seks w ciąży?

seks w ciąży

Od kiedy i do kiedy można uprawiać seks w ciąży?

Pytanie o to do kiedy lub od kiedy można uprawiać seks w ciąży pojawia się dość często w mailach, które od was dostaję. Jak pisałam w artykule “zakaz wstępu do środka” jedynie w niektórych sytuacjach seks w ciąży jest zabroniony. Zdecydowana większość kobiet, u których ciąża przebiega fizjologicznie mogą kontynuować współżycie przez cały okres trwania ciąży.

Seks przez całą ciążę jest ok

Oznacza to, że w większości przypadków seks w trakcie całego okresu trwania ciąży jest bezpieczny zarówno dla kobiety jak i dla rozwijającego się dziecka. Okazuje się jednak, że wiele par jest niepewnych dwóch etapów ciąży – pierwszych 6-8 tygodni trwania ciąży oraz ostatnich 4 tygodni ciąży.

Seks w pierwszym trymestrze

Kobieta dowiaduje się o ciąży w większości przypadków w okolicach 5-6 tygodnia ciąży. Obserwuje wtedy zanik krwawienia miesięcznego, a w czasie badań lekarskich stwierdzone jest podwyższenie hormonu betaHCB. W okolicach 7-8 tygodnia lekarz wykonuje zwykle pierwsze usg, aby potwierdzić rozwijającą się ciążę.
W wyniku oddziaływania coraz większej ilości hormonu betaHCG część kobiet doświadcza na tym etapie ciąży mdłości, nudności i wymiotów. Często pojawia się duża potrzeba snu i przewlekłe zmęczenie. W związku z tym na początkowym etapie ciąży niektóre kobiety doświadczają spadku libido i nie mają ochoty na seks. Jeśli jednak ciąża przebiega fizjologicznie, a kobieta ma potrzebę seksualną nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją zaspokoić.

Seks po 36 tygodniu ciąży

Drugim okresem, w którym wiele kobiet doświadcza obniżenia poziomu libido jest czas po 36 tygodniu ciąży. Na tym etapie dziecko i brzuszek zwykle są już duże. Kobieta doświadcza dyskomfortu i nie zawsze ma ochotę na fizyczne uniesienia. Jeśli jednak ciąża przebiega fizjologicznie, a kobieta ma potrzebę seksualną nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją zaspokoić. Seks można uprawiać aż do momentu odejścia wód płodowych, czyli przerwania pęcherza płodowego.

Seks jako metoda wywoływania porodu

“Słyszałam, że męska sperma może wywołać poród więc czy seks może doprowadzić do poronienia?”
Internet jest wspaniałym narzędziem dzielenia się wiedzą, jednak czasem krążące w nim informacje  są przekłamane lub niepełne. W męskim nasieniu zawarte są prostaglandyny, które rozmiękczają szyjkę macicy. W związku z tą właściwością parom po skończonym 37 tygodniu ciąży poleca się uprawianie seksu bez prezerwatywy. Jednak to nie sama sperma wywołuje poród – sygnał do rozpoczęcia się akcji porodowej wysyła dziecko. We wcześniejszych etapach fizjologicznie przebiegającej ciąży, kiedy dziecko nie jest jeszcze gotowe do porodu, taki sygnał nie zostanie nadany.
Zauważ, bo to ważne, na wcześniejszych etapach ciąży zawsze korzystajcie z prezerwatywy w czasie seksu! Nie chodzi jednak o uniknięcie kontaktu z prostaglandynami a o zmniejszenie ryzyka ewentualnych infekcji.

Comments

comments

About Author

Karolina Piotrowska

Pomagam ludziom zrelaksować się i odpocząć. W spokoju zdecydowanie łatwiej jest zauważyć jak wiele mamy powodów do radości i zadowolenia. Z wykształcenia jestem psychologiem, szczególnie interesuje mnie neuropsychologia i seksuologia. Niezwykła więź między umysłem a ciałem oraz naszymi myślami i emocjami. Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną!

Related posts

X