Orgazm – to warto wiedzieć

Orgazm – to warto wiedzieć

Poznaj tych kilka prostych prawd i przestań się przejmować. Głęboko wierzę w to, że wiedza i świadomość ułatwia nam życie i cieszenie się własną seksualnością. Te fakty pomogą Ci lepiej poznać i zrozumieć orgazm:

1. Orgazm u kobiety i mężczyzny jest odczuciem bardzo podobnym, gdy występuje pobudzone są obszary mózgu odpowiadające za odczucie przyjemności. Co ciekawe, te same obwody pobudza heroina (dlatego tak trudno jest z niej zrezygnować) co pokazuje, że od seksu można się uzależnić

2. Potocznie uważa się, że męski wytrysk jest równoznaczny z orgazmem – jest to fałszywe przekonanie. Mężczyzna może mieć zarówno wytrysk bez poczucia satysfakcji oraz doświadczyć spełnienia bez ejakulacji. Również niektóre kobiety miewają wytrysk.

3. 47% kobiet doświadcza pierwszego orgazmu w wyniku masturbacji. Tłumaczy się to tym, że kobieta musi poznać swoje ciało i nauczyć się doświadczania przyjemności. Zasada ta odnosi się też do nowych partnerów seksualnych – zanim w pełni zaspokoją oni swoją kochankę muszą poznać jej ciało, strefy erogenne oraz jej oczekiwania względem seksu.

4. Orgazm może być wywołany nie tylko przez stymulację genitaliów. Zdarzają się orgazmy wynikające z pieszczot okolic odbytu, piersi, sutków, karku, ust, języka czy też innych, szczególnie u danej osoby wrażliwych, części ciała. Niektórzy ludzie miewają orgazmy w czasie snu bądź są w stanie doświadczyć orgazmu podczas fantazjowania. Dotyczy to obu płci!

5. Każdy orgazm jest inny – wynika to stąd, że narządy płciowe posiadają połączenia nerwowe z różnymi obszarami mózgu, tak więc stymulując jeden punkt możemy odnieść zupełnie inny efekt niż przy pieszczotach innego regionu. Co więcej, odczuwanie orgazmu zależne jest też od zdolności do relaksu, siły podniecenia, wcześniejszej długości abstynencji seksualnej. Dlatego nie warto wartościować orgazmów! To zupełnie naturalne, że doświadczenia, które masz sam/a są odmienne od tych z partnerem.

6. Zdolność do osiągania orgazmów nie mija wraz z wiekiem. Właściwie, kobietom doświadczonym może być łatwiej przeżyć orgazm, gdyż znają już swoje ciało. Tak więc z wiekiem (u obu płci) czas potrzebny do szczytowania skraca się. Jednocześnie dla kobiet najlepszym okresem w życiu pod względem częstotliwości doświadczania orgazmów jest czas między 35 a 39 rokiem życia. W późniejszym czasie zdolność do doświadczania orgazmu nie zanika, ale w ujęciu procentowym mniejsza ilość stosunków kończy się orgazmem.

7. Orgazm zazwyczaj trwa tyle samo czasu, choć jego intensywność może być różna. Dodatkowo możliwe są orgazmy wielokrotne (zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet). Przedstawiciele obu płci mogą używać różnych technik, aby opóźnić moment szczytowania.

I co najważniejsze – orgazm nie jest celem samym w sobie! Zdecydowanie lepiej jest do niego podchodzić jak do miłego bonusu, którego można doświadczyć w trakcie seksu. Jednak zbliżenie może być przyjemne i satysfakcjonujące również wtedy, gdy nie jest zakończone orgazmem.

About Author

Karolina Piotrowska

Pomagam ludziom zrelaksować się i odpocząć. W spokoju zdecydowanie łatwiej jest zauważyć jak wiele mamy powodów do radości i zadowolenia. Z wykształcenia jestem psychologiem, szczególnie interesuje mnie neuropsychologia i seksuologia. Niezwykła więź między umysłem a ciałem oraz naszymi myślami i emocjami. Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną!

Related posts