Co powinieneś wiedzieć o jądrach

Co powinieneś wiedzieć o jądrach

Idą jajeczne święta, więc i u nas czas napisać słów kilka o jajkach. Jajka, czyli z słownictwie medycznym jądra  znajdują się w  woreczku (mosznie, która jest fałdem skórno-powięźniowym) pozwalającym jądrom na przebywanie niejako „poza” ciałem . Położenie jajek właśnie „na zewnątrz” jamy ciała jest nieprzypadkowe – dzięki temu jądra mają zapewnioną niższą temperaturę, niż tak, która panuje wewnątrz ciała. Jest to ważne dla funkcji, którą jądra spełniają, czyli spermatogenezy.

JĄDRA W LICZBACH

Samce ssaków mają 2 jądra, zwykle zwisające poza ciałem. Średnia objętość jądra dorosłego mężczyzny to 18 cm3, przy czym wartości od 12 do 30cm3 mieszczą się w normie. Badanie wielkości jąder odbywa się przy pomocy porównania do obiektu o znanej objętości (orchimetr Pradera). Lekarzem specjalizującym się w badaniu męskich narządów rozrodczych jest urolog.

Ciekawostka: jądro wieloryba waży ok. 500kg! Jedno!

Zwykle jedno jądro jest większe niż drugie, jądra zwykle nie znajdują się też na tej samej wysokości.

Istnieją doniesienia, że na przestrzeni ostatnich lat jądra mężczyzn żyjących w wysokorozwiniętych krajach są coraz mniejsze. Rodzi to obawę o to, czy przy sukcesywnie zmniejszającym się rozmiarze będą w stanie zachować swoje funkcje niezbędne do prokreacji. Samo zmniejszanie się objętości jąder może mieć wiele przyczyn. Przede wszystkim winę za ten stan rzeczy składa się na wygodny, ale niezbyt zdrowy styl życia (obcisła bielizna, uciskające spodnie, podgrzewane fotele samochodowe, mało ruchu, dużo siedzenia) i złą dietę. Drugą kwestią może być to, że model życia w krajach uprzemysłowionych sprawia, że seksualność i erotyzm stają się pewnym luksusem (pisałam o tym w artykule „luksus pożądania”) – a jak wiadomo z porzekadła ludowego „organ nieużywany zanika” ;). Trzecią, również ważną składową, może być fakt, że nasze związki często są stałe (wielokrotni monogamiści), a tym samym mężczyzna nie potrzebuje aż tyle nasienia jak samiec żyjący w poligamicznym związku.

CHOROBY JĄDER i SAMOBADANIE

Główne choroby jąder to: rak jądra, zapalenie jądra, wodojądrze, skręt powrózka nasiennego.

Niektóre z nich dają objawy bólowe, inne można rozpoznać/wyczuć jedynie podczas samobadania bądź w czasie okresowo wykonywanych badań kontrolnych.

Samobadanie jąder powinno być wykonywane przez każdego dorosłego mężczyznę. Odpowiednim momentem do tego jest ciepły wieczorny prysznic. Samobadanie trwa jedynie chwilę, a jego celem jest dokładne „wyczucie” własnych jąder – innymi słowy, trzeba je dokładnie obmacać, aby sprawdzić czy nie są powiększone/zmniejszone, czy ich dotyk nie sprawia bólu bądź dyskomfortu, czy nie powstały na nich zgrubienia, guzki bądź narośle.

Aby wykonać samobadanie przetaczaj jądro między palcem wskazującym a kciukiem. Postaraj się wyczuć wszelkie grudki bądź nierówności. Zdrowe jądro jest gładkie i miękkie – twarde, nierówne, chropowate jest sygnałem, że czas udać się do specjalisty. Obejrzyj też skórę moszny – chropowatość, zranienia, grudki na skórze również są objawem, który również należy skonsultować z lekarzem.

About Author

Karolina Piotrowska

Pomagam ludziom zrelaksować się i odpocząć. W spokoju zdecydowanie łatwiej jest zauważyć jak wiele mamy powodów do radości i zadowolenia. Z wykształcenia jestem psychologiem, szczególnie interesuje mnie neuropsychologia i seksuologia. Niezwykła więź między umysłem a ciałem oraz naszymi myślami i emocjami. Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną!

Related posts