Tajemnice waginy – czyli co warto wiedzieć o pochwie

tajemnice waginy

Tajemnice waginy – czyli co warto wiedzieć o pochwie

Wszyscy znamy ciekawe i zabawne fakty o penisach, a kto zna podobne ciekawostki dotyczące kobiecych narządów płciowych? To, że waginy, cipki i łechtaczki mają swoje tajemnice jest wręcz oczywiste, zresztą, nie wszyscy należy zdradzać… ale te poniższe powinna znać każda kobieta i każdy mężczyzna.

1. Lingwistyczne nieścisłości

Słowo wagina funkcjonuje w polskim języku od niedawna i oznacza dokładnie tyle co pochwa – anglojęzyczna „vagina” ma swój rodowód w łacińskim słowie oznaczającym dosłownie tyle co „osłona dla miecza”.

Rodzimymi określeniami na kobiece narządy płciowe są nazwy takie jak: narządy intymne, krocze, wzgórek łonowy, srom, pochwa. W powszechnym użyciu są też słowa takie jak cipka oraz pizda – co ciekawe, to drugie określenie w początkowej fazie wcale nie miało znaczenia negatywnego czy obelżywego, choć dziś stosowane jest właściwie wyłącznie jako przekleństwo bądź wulgaryzm. Powszechnie i często używane są też nazwy anatomiczne poszczególnych obszarów ciała. Spotyka się też zdrobnienia – cipcia, pisia oraz metaforyczne określenia narządów intymnych: myszka, kwiatuszek, róża.

2. Wzgórza na północy

Szczególnie wrażliwym obszarem kobiecych narządów płciowych jest łechtaczka. Ten mały „guziczek” znajdujący się na północy ma w sobie 8 tysięcy zakończeń nerwowych – to dwa razy więcej niż znajduje się w penisie. Dlatego też naturalnie zakryty jest „kapturkiem” – fałdem skóry, który zapewnia bezpieczeństwo tej bardzo unerwionej części ciała.

Zdecydowana większość kobiet w czasie odkrywania swojej seksualności na początku czerpie przyjemność w pobudzania właśnie łechtaczki. Zwykle pierwsze orgazmy związane są z jej samodzielną stymulacją.

3. Jaskinie na południu

Pochwa dorosłej kobiety ma zwykle około 5-7 cm długości oraz około 3 cm obwodu w stanie spoczynku. Podobnie jak penis pochwa zmienia swoją objętość i obwód! W czasie seksu wydłuża się i rozwiera. W czasie naturalnego porodu staje się maksymalnie rozwarta, tak by dziecko mogło wydostać się na świat, zaś później w okresie połogu, wraca do swoich wcześniejszych wymiarów.

Zdarzają się kobiety, które cierpią z powodu zbyt małej pochwy. Średnio jeden na 5 tysięcy noworodków płci żeńskiej rodzi się z wadą anatomiczną w obrębie narządów rodnych. W chwili obecnej kobiety, które mają bardzo małe pochwy (długości 1cm bądź mniejsze) poddawane są operacyjnej korekcji narządów płciowych.

4. Pochwa jest czysta

Znane są niewybredne żarciki opowiadające o nieprzyjemnych zapachach kobiecego ciała. Tymczasem pochwa jest organem, który posiada zdolność do samoczyszczenia się. W pochwie żyje zwykle około 15 szczepów bakterii odpowiedzialnych za zachowanie odpowiedniego poziomu PH, radzenie sobie z intruzami etc.

Gdy jednak rozpoczyna się infekcja intymna rzeczywiście może pojawić się nieprzyjemny zapach oraz wydzielina w kolorze beżowym, żółtym bądź zielonym – każe podejrzenie infekcji powinno być konsultowane z lekarzem ginekologiem.

5. Powód do dumy

Znów, to mężczyźni są głównie znani z tego, że mają kompleksy na punkcie swoich narządów płciowych. Tymczasem coraz więcej kobiet zaczyna odczuwać niepokój związany z tym czy ich okolice intymne wyglądają i zachowują się odpowiednio. W popularność rosną operacje plastyczne warg sromowych, wzgórka łonowego czy korekcja pochwy. Coraz głośniej mówi się też o „przywracaniu dziewictwa”.

Jeszcze nie tak dawno temu „kwiat kobiecości” (tym określeniem nazywało się kobiece narządy intymne) był obiektem pożądania i kultu, jednak rosnący popularność pornografii, wyidealizowane ciała aktorek oraz modelek, które pokazują swoje wdzięki sprawił, że kompleksy na punkcie wyglądu narządów płciowych stają się coraz częstsze.

 

About Author

Karolina Piotrowska

Pomagam ludziom zrelaksować się i odpocząć. W spokoju zdecydowanie łatwiej jest zauważyć jak wiele mamy powodów do radości i zadowolenia. Z wykształcenia jestem psychologiem, szczególnie interesuje mnie neuropsychologia i seksuologia. Niezwykła więź między umysłem a ciałem oraz naszymi myślami i emocjami. Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną!

Related posts